مرکز علمی کاربردی - کاردانی

دوره های کاردانی

     

 • کاردانی فنی اینترنت و شبکه های گسترده

با گذر زمان و پیشرفت دانش در زمینه اینترنت،این شبکه اینترنت تبدیل به یکی از نیاز های روزمره بشر گردید.این روزها تمام کارها اعم از کارهای اداری ،علمی ،خدماتی ،تحقیقاتی و..نیازمند این شبکه گردیده که تمام سازمان ها و ارگان ها در سراسر کره زمین به وسیله شبکه اینترنت به یکدیگر متصل می شود و دسترسی به آن در کسری از ثانیه امکان پذیر می باشد.
هدف از تدوین رشته فناوری اطلاعات گرایش اینترنت و شبکه های گسترده تربیت متخصصینی است که بتوانند کلیه شبکه های کوچک و محلی اداره ها و سازمانهای دولتی و خصوصی را به هم متصل کنند و شبکه های گسترده ای تولید کنند که تبادل اطلاعات را به فرای سازمانها و محیط بسته اداری و خانگی بکشانند.

از جمله دروس تخصصی این رشته کاردانی فنی اینترنت و شبکه های گسترده عبارتند از:

 • برنامه نویسی مقدماتی

بدون شک، برنامه نویسی یکی از مهمترین مهارت هایی است که امروزه نه تنها برای فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر، بلکه برای سایر رشتهها و زمینه ها نیز به شکل ضروری، مورد نیاز است. هر ساله، بر تعداد موقعیت های شغلی که مرتبط با برنامه نویسی هستند و یا پیش نیاز اصلی آنها برنامه نویسی است، افزوده میشود. از طرفی، بخشی جدا نشدنی از فرایند تحقیق و پژوهش در اکثر رشته های دانشگاهی امروزی، کار با کامپیوتر و توانایی پیاده سازی ایده ها و الگوریتم ها در قالب برنامه های کامپیوتری است. قطعا در این مسیر، دانشجویان نیازمند یادگیری و کسب مهارتهای برنامه نویسی هستند.

 • شبکه های کامپیوتری

درس شبکه های کامپیوتری یکی از دروس پراهمیت رشته های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات محسوب میشود. این درس دروازه ورود به دنیای شبکه است، زیرا بدون گذراندن آن به دشواری میتوان درک درستی از معماری و کارکردهای شبکه پیدا کرد

 • مفاهیمTCP/IP

امروزه اکثر شبکه های کامپيوتری بزرگ و اغلب سيستم های عامل موجود از پروتکل TCP/IP ،  پشتیبانی مینمايند. TCP/IP ، امکانات لازم بمنظور ارتباط سيستم های غيرمشابه را فراهم می آورد. از ويژگی های مهم پروتکل فوق ، می توان به مواردی همچون : قابليت اجراء بر روی محيط های متفاوت ، ضريب اطمينان بالا ، قابليت گسترش اشاره کرد . از پروتکل فوق بمنظور دستيابی به اينترنت و استفاده از سرويس های متنوع آن نظير وب و يا پست الکترونيکی استفاده می گردد. تنوع  پروتکل های  موجود  در  TCP/IP و ارتباط منطقی و سيستماتيک آنها با يکديگر، امکان تحقق ارتباط در شبکه های کامپيوتری  را با اهداف متفاوت ، فراهم می نمايد.

 • مدارهای منطقی

اساس سیستم های کامپیوتری روی کار با اعداد دودویی بنا شده است. درس طراحی دیجیتال که در ایران به نام مدار منطقی معروف شده است دروازه ورود به دنیای ۰ و ۱ کامپیوتر است. در این آموزش ابتدا با اعداد در مبنای ۲ و روش های محاسبه در این مبنا آشنا می شوید. پس از آن وارد مبحث جبر بولی و عملگرهای منطقی می شوید که در آن گیت های منطقی به عنوان پایه های مدارهای منطقی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در این مرحله است که آمادگی لازم برای معرفی مدارهای منطقی ترتیبی و ترکیبی را پیدا کرده اید و می توانید ضمن آشنایی با مدارهای پایه ای، روش های طراحی مدار جدید را نیز فرا بگیرید.

 • آشنایی با مبانی امنیت شبکه

امروزه اینترنت یکی از مهمترین مدلهای ارتباطی در آن، یعنی شبکه جهانی وب (World Wide Web)، تغییرات اساسی در زندگی و روابط بین انسانها ایجاد کرده است. به طوریکه در عصر اطلاعات، فعالیت هایی از قبیل اطلاع رسانی، کسب وکار و تجارت، مدیریت و غیره به صورت مجازی انجام میشوند. فضای مجازی، در معرض چالشها، آسیبها و تهدیدهای مختلفی از قبیل تخریب اطلاعات، جاسوسی، خرابکاری، نقض حریم خصوصی، حملات انکار سرویس و دسترسی غیرمجاز است. از طرف دیگر، کلیه کاربردهای فناوری اطلاعات مانند دولت الکترونیک، کسب وکار الکترونیک، تجارت الکترونیک، بانکداری الکترونیک، سلامت الکترونیک و دیگر کاربردها نیاز به زیرساخت اینترنت و شبکه های کامپیوتری دارند بیشک هیچ یک از این کاربردها بدون وجود امنیت نمیتوانند مورداستفاده قرار گیرند. ایجاد امنیت در شبکه های کامپیوتری و اینترنت به امر خطیری تبدیل شده است، به طوریکه در رشته های فناوری اطلاعات (IT) و فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) درسی به نام آشنایی با مبانی امنیت شبکه تدوین شده است.

 • آشنایی با سرویس دهنده اینترنتی

ISP (مخفف Internet Service Provider) یا ارائه دهنده خدمات اینترنتی سازمان یا شرکتی است که به کاربران امکان اتصال به اینترنت و استفاده از آن را میدهد؛ درواقع میتوان به آن واسط میان کاربر و اینترنت گفت. این خدمات معمولاً درمقابل دریافت مبلغ و هزینه ای از سوی کاربر به وی ارائه میشوند. ISPها معمولاً علاوه بر اتصال کاربران به اینترنت، خدماتی از قبیل میزبانی وب، ثبت دامنههای اینترنتی، خدمات ایمیل  و ... را نیز انجام میدهند. البته ISP میتواند زیر یک ISP دیگر قرار بگیرد. یعنی نه به عنوان یک ISP مستقل بلکه به عنوان یک ISP وابسته برای کاربران خدمات ارائه کند.
 • کاردانی حرفه ای مدیریت کسب و کار 
 • کاردانی حرفه ای حسابداری مالی

 • کاردانی حرفه ای حسابداری- حسابداری صنعتی
 • کاردانی حرفه ای حسابداری- حسابداری مالیاتی
 • کاردانی فنی نرم افزار- برنامه سازی کامپیوتر
 • کاردانی امور بانکی
 • کاردانی بازاریابی
 • کاردانی امور بورس
 • کاردانی حسابداری واحدهای صنفی